En İyi Canlı Oran

Online Masa Oyunları

17 Ekim 2019

21 yüzyılın ikinci çeyreğini geçiriyoruz. Hepimizin ellerinde akıllı telefonlar, tabletler var. Fakat eski internetsiz günlerini hatırlayıp da yad etmeyen yoktur. Zamanında pek çok barda, cafede ve özellikle kahvehanelerde türlü türlü masa oyunu bulunur ve oynanırdı. Bunlara örnek olarak tavla, dama, satranç ve okey söylenilebilir. Tavla ve okey hala günümüz kahvehanelerinin pek çoğunda oynanabilen, varlığını sürdüren oyunlardan ikisidir. Ayrıca satranç gibi bazı masa oyunlarının uluslararası turnuvaları düzenlenip, dünya şampiyonaları yapılabiliyor. Yeri geliyor canımız bu tür masa oyunlarını oynamak isteyebiliyor. Ve hepimiz yanlarımızda taşıdığımız, peşimizde sürüklediğimiz o akıllı telefonlardan bunu bekliyoruz. Online masa oyunları da tam da bunun için var.

 

Telefonumda Nasıl Masa Oyunları Oynarım?

 

İnternet üzerinde masa oyunlarına erişimin oldukça basit olduğunu söylemek gerekir. Yalnızca kendinize en çok uyduğunu düşündüğünüz masa oyununu seçip telefonunuza veya bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Okey, tavla gibi online masa oyunları oynayabilmek için Play Store ya da App Store uygulamanızdan istediğiniz oyunun ismini yazıp kurmalısınız. Bazı oyunlar için kurmanız şart olmayabilir; satranç gibi masa oyunlarına meraklıysanız lichess.com, chess.com gibi pek çok site üzerinden de rastgele rakiplere veya dilerseniz arkadaşınıza meydan okuyarak arkadaşınıza karşı oynayabilirsiniz.

 

Masa Oyunu Nedir? Neden Oynanmaktadır?

 

Her masa oyununun hitap ettiği kesim farklıdır ancak ve ancak hepsi ortak bir noktada buluşuyor. Bu da tabii ki öğretici ve aklımızı geliştiren vakit geçirme aparatları olmaları. Dama, Satranç gibi antik masa oyunları akıl geliştirmek, olasılıkların hepsi üzerine kafa yürütebilme becerisi kazanmak için birebirdir. Bunların dışında, günümüzde çocuklar için tasarlanmış ancak pek çok insanın sevgisini kazanmış jenga benzeri masa oyunları da bulunmaktadır. Pek çok çeşidi bulunan masa oyunlarının 2 kişilik olanlarının yanı sıra sayısız kişiyle oynanılabilen olanları da mevcuttur. Arkadaşlarınızla, iş arkadaşlarınızla, ailenizle, akrabalarınızla kaliteli zaman geçirmek istiyorsanız kesinlikle başvurmanız gereken seçeneklerden birisi masa oyunlarıdır.

 

Masa Oyunlarının Bize Kazandırdıkları

 

  • Vaktimizi eğlenceli ve etkili bir şekilde geçirebilmek
  • Kolayca zihinsel pratik, kafa yorma, beyin jimnastiği yapabilme yeteneği
  • Strateji kurmada uzmanlaşma
  • Özellikle çocuklar için, sosyal iletişimi geliştirme